Европски дан језика у „Јелени“

У нашој школи је 26. септембра обележен Европски дан језика.

Јасна Мајсторовић, наставница Немачког језика, и ученици одељења VII4 су украсили ходнике наше школе паноима, док су чланови Новинарске секције анкетирали ученике и запослене и на паноу забележили које језике познају и који се могу чути у нашој школи.  Разноврсним активностима нагласили смо значај вишејезичности, охрабрени су ученици да уче стране језике и да се упознају са богатом језичком и културном разноликошћу других народа како би се побољшала комуникација и разумевање.

Европски дан језика се обележава од 2001. године широм Европе. Опште је позната латинска пословица „Колико језика говориш, толико људи вредиш“.  Доситеј Обрадовић (1739 – 1811) је поред српског знао још десет језика: грчки, немачки, енглески, италијански, руски, француски, албански, румунски, латински и старогрчки! Занимљиво је да је најраспрострањенији језик на свету мандарински кинески којим говори више од милијарду људи.

Знајући колико ученици прате друштвене мреже, чланови наше секције су на друштвеним мрежама пронашли различите занимљиве профиле за учење страних језика са корисним садржајима. Ево неких – енглески језик: engleskinaucime, ucionica_engleskog, cambridgeenglish.ellen,  немачки језик: nemackizastodana, germanizuj_se, deutch.nadja, француски језик: francuski_online, francuski_kafe, руски језик: ruski_bez_muke, sa_ruskim_na_ti, италијански  језик: italijanista, impara_con_me,  грчки језик:  learngreekdaily, elinografija, шпански језик: ucimospanski, spanski_jezik.filologija, шведски језик: dnevnadozasvedskog, iamlearningswedish, норвешки језик: nordiograf, nokunnskap, чешки језик:check_czech, турски језик: turskisaalisom,  кинески језик: onlinekineski…

Новинарска секција